لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..docx) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 4 صفحه
قسمتی از متن word (..docx) :
طرح درس روزانه ادبيات فارسي 2
به نام خدا
(طرح درس روزانه : درس ادبيات فارسي 2 نام درس : رستم واشكبوس (درس 2
كلاس : دوم تجربي صفحات كتاب : 7 تا 12 تاريخ تدريس : هفته ي دوم مهر ماه
مدت جلسه : 90 دقيقه تعداد دانش آموزان : 16 نفر نام دبير : ف – جوادي
اهداف كلي :
1 - آشنايي با گونه ها و نمونه هاي ادبيات حماسي .
2 – آشنايي با فردوسي به عنوان شاعري حماسي .
هدف ها
اهداف جزئي :
1- آشنايي با شخصيت هاي داستان ( رستم واشكبوس )
2- آشنايي با حماسه ي طبيعي.
3- آشنايي با سبك خراساني و ويژگي هاي ادبي شاهنامه .
4- آشنايي با آرايه ي واج آرايي به عنوان يكي از آرايه هاي مهم در اشعار حماسي .
اهداف رفتاري :
در پايان جلسه انتظار مي رود دانش آموزان بتوانند :
1- حماسه را تعريف كنند .
2- انواع حماسه را نام ببرند .
3- معني ومفهوم اشعار فردوسي را بيان كنند .
4- شخصيت فردوسي را بشناسند و به فرهنگ اصيل ايراني علاقه مند گردند .
5- ويژگي هاي ادبي وسبكي شاهنامه را تشخيص دهند .
6- آرايه واج آرايي را در نمونه هاي مختلف بيابند .
7- خلاصه داستان را بازگو كنند .
شيوه تدريس : استفاده از وسايل سمعي بصري - نمايشي - كار گروهي – سخنراني
وسايل كمك آموزشي : كتاب درسي – شاهنامه ي فردوسي - تابلو وماژيك – تصاوير متناسب با درس – ضبط صوت و نوار نقالي
5
دقيقه
آغازي : شروع كلاس با نام خدا وسلام واحوال پرسي ، نوشتن متني زيبا روي تابلو ،حضور وغياب بررسي وضعيت فيزكي كلاس وجوّ عاطفي فراگيران .
فعاليتهاي پيش از شروع تدريس
20
دقيقه
ارزشيابي تشخيصي ( طرح پرسش هايي از درس گذشته ) :
الف : از دانش آموزان مي خواهيم اشكالات احتمالي خود را در مورد درس گذشته مطرح كنند .
ب : با طرح سوالاتي از اين نمونه ميزان يادگيري دانش آموزان از درس قبل سنجيده مي شود :
1- خواجه عبدا...... انصاري كيست وآثارش چيست ؟
2- ويژگي آثار خواجه عبدا.... را در متن درس نشان دهيد .
3- شهريار را معرفي كنيد .
4- ويژگي غزل « علي اي هماي رحمت » را بگوييد .
5- چندبيت وچند جمله ي مشخص شده از درس را معني كنيد .
6- آرايه ي تلميح را با ارائه مثال هايي از درس توضيح دهيد .
7- آرايه هاي ابيات تعيين شده از درس را مشخص نماييد . ( متناسب با آموخته هاي قبلي )
8- معني چند واژه ي مشخص شده را بگوييد .
10
دقيقه
1- نصب تصاوير روي تابلو .
2- آماده نمودن ضبط صوت .
ايجاد انگيزه
3- بررسي وضعيت بازيگران نمايش .
4- معرفي شخصيت هاي داستان .
5
5
10
5
10
10
با توجه به شيوه ي تدريس ، مراحل زير به ترتيب انجام خواهد شد :
1- گوش دادن به متن درس از طريق نقّالي به كمك ضبط صوت .
2- روخواني متن درس توسط معلّم .
3- ايفاي نقش به وسيله دانش آموزان .
4- كار گروهي براي يافتن لغات دشوار وتعيين آرايه هاي درس .
5-تعيين چند بيت براي براي بيان معني با هم فكري دانش آموزان وايجاد فرصت تفكر ومشورت به گروه هاي از پيش تعيين شده وتبادل نظر در اين زمينه .
6- جمع بندي مطالب ، بيان ريزه كاري هاي دزس ، بيان آرايه ها ي شعر وتوجه به آرايه ي جديد وتدريس آن ( واج آرايي ، مبحث مطرح شده در « بياموزيم » ) ، معني ابيات .
ارائه ي درس جديد
5
دقيقه
در اين مرحله با طرح سوالاتي از درس جديد ، از دانش آموزان انتظار مي رود كه :
1- حماسه ي طبيعي را بشناسند .
2- معني لغات وابيات را بدانند .
3- آرايه ي واج آرايي را تشخيص دهند .
4- سبك خراساني را توضيح دهند .
5- ويژگي هاي سبك خراساني را نشان دهند .
ارزشيابي تكويني
5
دقيقه
تعيين تكليف براي دانش آموزان براي جلسه ي آينده :
1- حل خودآزمايي در دفتر .
2- آمادگي براي پاسخ گويي به سوالات درس تدريس شده .
3- مشخص نمودن گروه نمايش و تقسيم نقش ها .
ارزشيابي پاياني
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..docx) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 4 صفحه
قسمتی از متن word (..docx) :
طرح درس روزانه ادبيات فارسي 2
به نام خدا
(طرح درس روزانه : درس ادبيات فارسي 2 نام درس : رستم واشكبوس (درس 2
كلاس : دوم تجربي صفحات كتاب : 7 تا 12 تاريخ تدريس : هفته ي دوم مهر ماه
مدت جلسه : 90 دقيقه تعداد دانش آموزان : 16 نفر نام دبير : ف – جوادي
اهداف كلي :
1 - آشنايي با گونه ها و نمونه هاي ادبيات حماسي .
2 – آشنايي با فردوسي به عنوان شاعري حماسي .
هدف ها
اهداف جزئي :
1- آشنايي با شخصيت هاي داستان ( رستم واشكبوس )
2- آشنايي با حماسه ي طبيعي.
3- آشنايي با سبك خراساني و ويژگي هاي ادبي شاهنامه .
4- آشنايي با آرايه ي واج آرايي به عنوان يكي از آرايه هاي مهم در اشعار حماسي .
اهداف رفتاري :
در پايان جلسه انتظار مي رود دانش آموزان بتوانند :
1- حماسه را تعريف كنند .
2- انواع حماسه را نام ببرند .
3- معني ومفهوم اشعار فردوسي را بيان كنند .
4- شخصيت فردوسي را بشناسند و به فرهنگ اصيل ايراني علاقه مند گردند .
5- ويژگي هاي ادبي وسبكي شاهنامه را تشخيص دهند .
6- آرايه واج آرايي را در نمونه هاي مختلف بيابند .
7- خلاصه داستان را بازگو كنند .
شيوه تدريس : استفاده از وسايل سمعي بصري - نمايشي - كار گروهي – سخنراني
وسايل كمك آموزشي : كتاب درسي – شاهنامه ي فردوسي - تابلو وماژيك – تصاوير متناسب با درس – ضبط صوت و نوار نقالي
5
دقيقه
آغازي : شروع كلاس با نام خدا وسلام واحوال پرسي ، نوشتن متني زيبا روي تابلو ،حضور وغياب بررسي وضعيت فيزكي كلاس وجوّ عاطفي فراگيران .
فعاليتهاي پيش از شروع تدريس
20
دقيقه
ارزشيابي تشخيصي ( طرح پرسش هايي از درس گذشته ) :
الف : از دانش آموزان مي خواهيم اشكالات احتمالي خود را در مورد درس گذشته مطرح كنند .
ب : با طرح سوالاتي از اين نمونه ميزان يادگيري دانش آموزان از درس قبل سنجيده مي شود :
1- خواجه عبدا...... انصاري كيست وآثارش چيست ؟
2- ويژگي آثار خواجه عبدا.... را در متن درس نشان دهيد .
3- شهريار را معرفي كنيد .
4- ويژگي غزل « علي اي هماي رحمت » را بگوييد .
5- چندبيت وچند جمله ي مشخص شده از درس را معني كنيد .
6- آرايه ي تلميح را با ارائه مثال هايي از درس توضيح دهيد .
7- آرايه هاي ابيات تعيين شده از درس را مشخص نماييد . ( متناسب با آموخته هاي قبلي )
8- معني چند واژه ي مشخص شده را بگوييد .
10
دقيقه
1- نصب تصاوير روي تابلو .
2- آماده نمودن ضبط صوت .
ايجاد انگيزه
3- بررسي وضعيت بازيگران نمايش .
4- معرفي شخصيت هاي داستان .
5
5
10
5
10
10
با توجه به شيوه ي تدريس ، مراحل زير به ترتيب انجام خواهد شد :
1- گوش دادن به متن درس از طريق نقّالي به كمك ضبط صوت .
2- روخواني متن درس توسط معلّم .
3- ايفاي نقش به وسيله دانش آموزان .
4- كار گروهي براي يافتن لغات دشوار وتعيين آرايه هاي درس .
5-تعيين چند بيت براي براي بيان معني با هم فكري دانش آموزان وايجاد فرصت تفكر ومشورت به گروه هاي از پيش تعيين شده وتبادل نظر در اين زمينه .
6- جمع بندي مطالب ، بيان ريزه كاري هاي دزس ، بيان آرايه ها ي شعر وتوجه به آرايه ي جديد وتدريس آن ( واج آرايي ، مبحث مطرح شده در « بياموزيم » ) ، معني ابيات .
ارائه ي درس جديد
5
دقيقه
در اين مرحله با طرح سوالاتي از درس جديد ، از دانش آموزان انتظار مي رود كه :
1- حماسه ي طبيعي را بشناسند .
2- معني لغات وابيات را بدانند .
3- آرايه ي واج آرايي را تشخيص دهند .
4- سبك خراساني را توضيح دهند .
5- ويژگي هاي سبك خراساني را نشان دهند .
ارزشيابي تكويني
5
دقيقه
تعيين تكليف براي دانش آموزان براي جلسه ي آينده :
1- حل خودآزمايي در دفتر .
2- آمادگي براي پاسخ گويي به سوالات درس تدريس شده .
3- مشخص نمودن گروه نمايش و تقسيم نقش ها .
ارزشيابي پاياني